Wiceadmirał Regina M. Benjamin, minister zdrowia Publicznej Służby Zdrowia Stanów Zjednoczonych, wyraziła uznanie dla Adwentystów Dnia Siódmego za zaangażowanie w propagowanie zdrowego stylu życia.
– To wielki zaszczyt być tutaj z tak wieloma spośród was, którzy macie entuzjazm do prowadzenia zdrowego trybu życia – oznajmiła 53-letnia Benjamin delegatom zgromadzonym na LIX Sesji Generalnej Konferencji Kościoła adwentystycznego, która odbyła się w Atlancie w stanie Georgia. – To naprawdę ekscytujące dowiedzieć się o nowoczesnym podejściu Kościoła adwentystycznego do kwestii zdrowotnych. Że jest to coś, czym żyjecie stale, a nie z doskoku. Że uważacie, iż umysł, charakter i troska o zdrowie pełnią niezwykle istotną rolę w Bożym planie, a samopoczucie zależy od całościowego stanu zdrowia człowieka.
Benjamin pochwaliła reformę zdrowia, którą w adwentystycznym ruchu wprowadził sto lat temu W.K. Kellogg i jego brat John Harvey Kellogg, powołany na dyrektora sanatorium w Batlle Creek w stanie Michigan. Jako członkini prestiżowego Kellogg National Fellowship Program zetknęła się wcześnie w swojej karierze z zasadami zdrowia i przywództwa. Była to wówczas jej – jak powiedziała – „pierwsza styczność z adwentystycznym poselstwem zdrowia”.
– Łatwiej żyć zdrowo, kiedy i inni żyją zdrowo – rzekła Benjamin o wpływie zdrowego stylu życia na daną społeczność. Wyraziła słowa uznania dla delegatów za podpisanie deklaracji wstrzemięźliwości, mówiąc, że taka jedność to „potężny” czynnik, i pochwaliła Kościół adwentystyczny za uczestnictwo w programie „Poruszajmy się”, któremu patronuje pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Michelle Obama, i zapewnienie lokalnym zborom związanego z tymże programem zestawu.
– Profilaktyka – wyraziła opinię Benjamin – stanowi fundament systemu społecznej opieki zdrowotnej.
Podczas sesji Generalnej Konferencji Benjamin skrytykowała ostro palenie tytoniu, po czym podjęła kwestię niepalącego społeczeństwa, „zwłaszcza naszej młodzieży”. Promowała też profilaktykę HIV/AIDS, „głównie u kobiet i dziewcząt”, oraz wypowiedziała się na rzecz zapobiegania przemocy, która urosła „do poziomu społecznej choroby”. Dodała też, że „przez wszystkie te elementy musimy działać, aby wyeliminować dysproporcje w stanie zdrowia”.
– Pragnę zachęcić Amerykanów – mówiła minister – do spożywania wartościowszych odżywczo produktów, regularnego gimnastykowania się i prowadzenia zdrowego stylu życia. A że jako adwentyści dnia siódmego cieszycie się w swoich środowiskach zaufaniem w tych sprawach i odgrywacie kluczową rolę w propagowaniu zdrowia, zwłaszcza w sferze profilaktyki, szczególnie pragnę nawiązać z wami współpracę (wprost nie mogę się już tego doczekać), tak aby wasze zbory pomogły nam stać się zdrowszym, sprawniejszym fizycznie narodem i światem.
Zapytana o rozwijającą się współpracę między rządem a organizacjami religijnymi i co można na tym polu zrobić, odparła: – Uważam, że powinniśmy współpracować z każdym, z organizacjami religijnymi, przemysłem, ugrupowaniami i organizacjami obywatelskimi, z Amerykanami (…). Tu właśnie jest miejsce na organizacje religijne, w szczególności gdy chcemy, żebyście przestali palić, zdrowiej się odżywiali i więcej ćwiczyli. Mogę o tym mówić do znudzenia, ale kiedy ludzie usłyszą to samo od swoich kaznodziejów, pastorów, być może zastanowią się głębiej i stwierdzą, że to niebagatelna kwestia.
Powiedziała też, że przyświeca jej wizja głoszenia poselstwa zdrowia za pośrednictwem kościołów, synagog i meczetów: – W ten sposób przemawiając do dwóch osób, można wpłynąć na życie setek innych.
© Mark A. Kellner/Adventist Review
Tłum. Paweł Jarosław Kamiński dla www.adwentysci.waw.pl