Sposób na długie życie?

Wydatki na służbę zdrowia w USA w przeliczeniu na osobę wynoszą prawie dwa razy tyle co w Niemczech i Kanadzie czy Francji, ponad dwa razy tyle co w Japonii i Wielkiej Brytanii. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce, choroby serca i rak znajdują się na pierwszym i na drugim miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu obu tym chorobom. Ponadto w zakresie, w którym wpływy środowiskowe, takie jak pokarm, składniki odżywcze i aktywność fizyczna wpływają na ryzyko zachorowania na raka, jest to choroba, której można zapobiec – stwierdził w trakcie ostatnich wykładów w Chicago doktor Roman Pawlak* z East Carolina University, NC.

Wykłady odbyły się w Copernicus Center, w dniach 19-21 marca. Uczestniczyło w nich ponad 150 osób.

Doktor Pawlak zaznaczył w trakcie swoich wykładów, jak proste zalecenia typu niepalenie/rzucenie palenia, utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, aktywność fizyczna, spożywanie śniadania każdego dnia, niejedzenie między posiłkami, picie odpowiedniej ilości wody, ograniczenie produktów pochodzenia zwierzęcego przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia warzyw i owoców oraz produktów zbożowych z pełnego ziarna mogą zapobiegać chorobom nowotworowym i innym chorobom cywilizacyjnym. Wykłady były oparte na zaleceniach Narodowego Programu Edukacji Cholesterolowej, Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego, Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem i Światowej Fundacji Badań nad Rakiem. – Dieta bogata w różnorodne produkty roślinne, takie jak zboża z pełnego przemiału, owoce i warzywa, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka różnego rodzaju organów, takich jak gruczoł krokowy, okrężnica, żołądek, piersi i skóra. Dieta bogata w produkty rafinowane, bogate w tłuszcz, mięso, wędliny i produkty zwierzęce, zwiększa ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, skóry, piersi, prostaty i innych organów – mówił prelegent.

W celu zapobiegania chorobom cywilizacyjnym doktor Pawlak zalecił spożywanie diety opartej na nierafinowanych produktach roślinnych: owocach, warzywach, pieczywie razowym, orzechach, nasionach, soi i innych warzywach strączkowych. Ważne jest również m.in. wyeliminowanie z naszej diety alkoholu, fast-foodów, napojów i produktów wysokosłodzonych i produktów z dużą zawartością soli, spożywanie produktów roślinnych bogatych w tłuszcz jednonienasycony (jak awokado, oliwki, orzechy, nasiona dyni), spożywanie produktów roślinnych bogatych w tłuszcz wielonienasycony (siemię lniane, orzechy włoskie, nasiona sezamu czy słonecznika), używanie oliwy z oliwek w miejsce smalcu, masła czy margaryny, obniżenie spożycia produktów typu: eklery, pączki, mufiny, ciasteczka, frytki, chipsy, bułki maślane, itd., czy zastąpienie mleka i produktów mlecznych pełnotłuszczowych na niskotłuszczowe (low-fat lub fat-free) lub mleko i produkty sojowe.

W trakcie niedzielnego wykładu doktor Pawlak przeanalizował kilka badań dotyczących stylu życia. Dwa z nich dotyczyły wyznawców Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który od około 150 lat przestrzega zaleceń zdrowotnych, które dziś potwierdzane są przez naukowców. – Adwentyści Dnia Siódmego mieszkający w amerykańskim stanie Kalifornia, są najdłużej żyjącą społecznością ludzi na świecie. Przeciętna długość życia adwentystów z tego rejonu wynosi 89 lat, czyli o około 11 lat dłużej niż innych Amerykanów, o około 6 lat dłużej niż Japończyków, 7 lat dłużej niż mieszkańców Monaco, Andory, San Marino czy Szwajcarii. W pismach naukowych opublikowano ponad 250 traktatów na temat stylu życia adwentystów. Badania te pokazały, że mają oni o 60% niższe ryzyko śmierci wskutek chorób nowotworowych, w tym o 85% niższe ryzyko śmierci wskutek raka piersi, 66% niższe ryzyko śmierci wskutek chorób serca u mężczyzn i 98% niższe wśród kobiet. Adwentyści mają również niższe ryzyko zachorowania i śmierci wskutek innych chorób, takich jak wylew, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość i artretyzm – mówił dr Pawlak. – Taki stan rzeczy przypisano kilku prostym zasadom zdrowia, przestrzeganym przez adwentystów w tym niepaleniu, stosowaniu diety bezmięsnej, jedzeniu orzechów kilka razy na tydzień, regularnej aktywności fizycznej i utrzymywaniu normalnej wagi ciała, abstynencji od alkoholu, narkotyków i innych używek.

– Podobnie jak poprzednie 2 edycje, marcowe wykłady doktora Pawlaka spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem Polonusów – stwierdził pastor Arkadiusz Bojko, reprezentant organizatorów.

Wszystkich, którzy zainteresowani są tematyką zdrowego odżywiania, zachęcamy do udziału w kursach szkoły zdrowego gotowania, które od będą się już po świętach. Pamiętajmy, że zdrowie to nie wszystko, ale bez zdrowia wszystko jest niczym – dodał.

Więcej informacji o kursach uzyskać można pod numerem tel. (630) 322 9169 lub dobreslowo_chicago@yahoo.com

*Roman Pawlak PhD, RD, jest profesorem odżywiania i dietetyki na East Carolina University w Greenville, NC. Na swojej uczelni wykłada: Nutrition and Wellness (Dietetyka a zdrowie), Nutrition in Metabolism and Physiology (Dietetyka, metabolizm i fizjologia), Vegetarian Nutrition (Dietetyka wegetariańska) i Nutrition Science (Dietetyka w ujęciu naukowym). Szczególnym zainteresowaniem profesora Pawlaka jest profilaktyka dietetyczna realizowana w oparciu o działalność placówek społecznych i kościołów. Roman Pawlak jest autorem książki I Am the Lord Who Heals You oraz współautorem książki Matka wegetarianka i jej dziecko. Jest członkiem zespołu ekspertów Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków (American Dietetic Association) w zakresie żywienia wegetariańskiego. Zasiada w kolegiach redakcyjnych kilku profesjonalnych wydawnictw naukowych. Badania naukowe dra Pawlaka publikowane są w amerykańskich i międzynarodowych pismach naukowych, takich jak Ethnicity and Disease, Journal of Primary Prevention czy Journal of Nutrition Education and Behavior. R. Pawlak prowadził wykłady w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Doktor Pawlak odwiedził Chicago po raz trzeci na zaproszenie Polskiego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Wykład pierwszy – NAJWIĘKSZY SKANDAL ZBOŻOWY
pastor Arkadiusz Bojko

http://www.vimeo.com/10474042

Wykład drugi – NIE ZADZIERAJ Z RAKIEM
dr Roman Pawlak

http://www.vimeo.com/10481763

Wykład trzeci – DROGI DO ZDROWIA
dr Roman Pawlak

http://www.vimeo.com/10523985

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Nie zadzieraj z rakiem: http://www.vimeo.com/10517361

Drogi do zbawienia: http://www.vimeo.com/10543759

Aby obejrzeć galerię zdjęć kliknij ikonkę

Posted in Archiwum.